„Są momenty w życiu, które ciężko opisać słowami, są mecze które na zawsze zapisują się w historii”. Te słowa w pełni oddają to co się wydarzyło w dniach 1 – 3 marca br. w Trzebnicy. Zapisane zostały kolejne karty w historii Slawatoriańskiego Ośrodka Powołań.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodzieży, widząc ich duże zainteresowanie sportem, a w szczególności piłką nożną, postanowiliśmy stworzyć coś nowego. Zrodziła się idea mistrzostw w futsalu.
Skoro powstał pomysł, zaistniała potrzeba jego wdrożenia. I tak w Trzebnicy po raz pierwszy odbył się Ogólnopolski Salwatoriański Turniej Futsalu pod hasłem: „Wiara w zwycięstwo”. Spotkanie połączone było z dniem skupienia.

A co to takiego futsal? Zwany jest potocznie halówką. To po prostu odmiana piłki nożnej, rozgrywana na hali. Jej nazwa pochodzi od portugalskiego futebol de salão, co można przetłumaczyć jako halowa piłka nożna.

I Ogólnopolski Salwatoriański Turniej Futsalu zgromadził drużyny z 11 salwatoriańskich parafii. Reprezentanci przybyli z takich miejsc jak: Elbląg, Krzyż Wielkopolski, Warszawa-Piastów, Mikołów, Koczurki, Kraków, Wysoki Kościół, Bielsko-Biała, Bagno, Oborniki Śląskie z dwóch parafii – pw. Św. Judy Tadeusza oraz z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Łącznie przyjechało 78 uczestników turnieju.

Dzień skupienia rozpoczęliśmy wspólną modlitwą brewiarzową – nieszporami, po których mogliśmy posilić swoje ciała kolacją przygotowaną przez ks. Łukasza Karasińskiego SDS. Później nastąpił ważny czas dla każdego chrześcijanina, centrum naszego chrześcijaństwa – Msza Święta w domowej kaplicy, której przewodniczył ks. Łukasz Anioł SDS, a homilie na rozpoczęcie turnieju wygłosił ks. Przemysław Antoniuk SDS. W homilii na rozpoczęcie turnieju uczestnicy spotkania z ust kaznodziei usłyszeli następujące słowa: „To, że nałożysz strój piłkarski i piłeczkę będziesz miał obok siebie, to nie oznacza, że jesteś piłkarzem – to wszystko jest dodatkiem, to wszystko jest zewnętrzne, to tylko uczucie które Ci mówi kim jestem. Ale przecież Ty jesteś kimś więcej. Twój strój to nie Ty, Twoje świadectwo, oceny to nie ty. To rzeczy które teraz się dzieją. Wiesz kim jesteś? Jesteś zwycięzcą – tylko pokaż to – UDOWODNIJ SOBIE I INNYM”.

Po Mszy Świętej udaliśmy się do zakonnej auli, w której nastąpiło oficjalne zaprezentowanie drużyn, losowanie grup i wyjaśnienie regulaminu turnieju. Zapowiedziane zostało, że jedenaście zespołów rywalizować będzie w dwóch kategoriach : seniorzy i juniorzy, w której juniorzy zostali rozstawieni w 2 grupach.

Po emocjonujących chwilach przeszliśmy do domowej kaplicy by wystudzić swe emocje, adorować Najświętszy Sakrament i tym Bożym akcentem zakończyć dzień.

Turniejowy poranek rozpoczął się od wspólnej modlitwy – jutrzni oraz rozważania Ewangelii z dnia. Następnie wspólny posiłek i wreszcie długo oczekiwane wyjście do Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Trzebnicy na halę sportową przy ul. Kościelnej 9. Zmagania sportowe rozpoczęliśmy wspólną modlitwą i punktualnie o godzinie 9.00 przez sędziego turnieju Michała Gołębiewicza, wybrzmiał pierwszy gwizdek.

Zmagania grających w piłkę trwały do godz. 16.45. Po wielkich bojach wyłoniono najlepsze drużyny.
Kolejnym punktem programu była konferencja wygłoszona przez ks. Łukasza Anioła SDS, a po niej nastąpiła Msza Święta, która w najbardziej wyraźny sposób zjednoczyła nas wszystkich, jedność była bowiem zbudowana wokół Chrystusa. Było coś dla ducha, więc trzeba dać coś i dla ciała – wspólny posiłek, a po nim w auli domowej nastąpiła oprawa wręczenia nagród, której dokonał zaproszony gość turnieju Mariusz Pawelec – piłkarz Śląska Wrocław. Dzień zakończyliśmy wspólną Adoracją Najświętszego Sakramentu.

Dzień Pański rozpoczęliśmy od słów „Panie otwórz wargi moje…”. Wspólna modlitwa, atmosfera braterstwa jednoczyła nas. Już z rana dało się zauważyć u niektórych osób smutne miny i to nie tylko z powodu zmęczenia ale „ co dobre szybko się kończy”. A potem? Wspólne śniadanie, porządki i wspólna Eucharystia, która była ostatnim punktem wspólnie przeżytych dni. Niech kwintesencją tego czasu będą te słowa „Wygrywa tylko ten, kto ma jasno określony cel i nieodparte pragnienie aby go osiągnąć”.

Wyniki rywalizacji

Kategoria Juniorzy:
I miejsce Wysoki Kościół
II miejsce Mikołów
III miejsce Koczurki
IV miejsce Oborniki Śląskie parafia pw. Św. Judy Tadeusza i św. Antoniego
V miejsce Oborniki Śląskie parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
VI miejsce Warszawa-Piastów
VII miejsce Bagno
Król strzelców – Wawrzykowski Patryk z Wysokiego Kościoła

Kategoria Seniorzy:
I miejsce Bielsko-Biała
II miejsce Kraków
III miejsce Elbląg
IV miejsce Krzyż Wielkopolski
Król strzelców – Sebastian Wala z Bielska-Białej

W 19 rozegranych meczach wpadło 71 goli.