W dniach 18 – 20 października 2013 r. na Jasnej Górze, odbyła się kolejna już Ogólnopolska Kongregacja Referentów Powołaniowych. Tegoroczny temat spotkania to: „Światowe Dni Młodzieży a duszpasterstwo powołań”. W spotkaniu w którym wziął udział Ks. Paweł Krężołek, dyrektor Salwatoriańskiego Ośrodka Powołań,  uczestniczyło ponad sto osób odpowiedzialnych za towarzyszenie młodym w ich życiowych wyborach. Referentom Kongregacji towarzyszył bp Marek Solarczyk z Warszawy – Pragi, delegat Episkopatu Polski ds. Powołań. Trzydniowa kongregacja rozpoczyna konkretne przygotowania do krakowskiego spotkania z papieżem w 2016 r. w Krakowie.

Referenci powołaniowi to osoby odpowiedzialne za powołania: kapłani diecezjalni i zakonni, siostry zakonne i przedstawiciele świeckich instytutów życia konsekrowanego. Spotkania na Jasnej Górze są dla nich możliwością pogłębienia wiedzy i dzielenia się doświadczeniami.

Istotnymi elementami każdej Kongregacji jest Eucharystia, a także wspólna modlitwa w intencji powołań, referaty przygotowane przez specjalistów z zakresu teologii i nauk o człowieku, panele, praca w grupach, spotkania nieformalne.

W tym roku konferencje wygłosili Ks. dr hab. Marek Tatar i Ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor krajowego Biura Światowych Dni Młodzieży. Uczestnicy mogli też wysłuchać świadectw uczestników Światowych Dni Młodzieży (Wspólnota Chemin Neuf).

– Światowe Dni Młodzieży przeżywane na różnych płaszczyznach są wielką szansą nie tylko dla młodych ludzi, szukających miejsca w Kościele, ale także dla tych, którzy pielęgnują powołania, uważa bp Marek Solarczyk, delegat Episkopatu ds. powołań.

– Zostaliśmy poprzez to dzieło Światowych Dni Młodzieży zaproszeni do szczególnego towarzyszenia młodym, a w tym towarzyszeniu zawsze się odnajduje element odkrywania powołania, umocnienia w tym wyborze; a potem trwania w nim – powiedział bp Solarczyk.

Ogólnopolskie Kongregacje Referentów Powołaniowych odbywają się dwa razy w roku. Jesienna kongregacja odpowiedzialnych za powołania odbywa się zawsze na Jasnej Górze, natomiast wiosenna w różnych miejscach znaczących religijnie, np. w Niepokalanowie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Krakowie, Licheniu czy Trzebnicy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *