W dniach 16 – 17 października 2015 r. na Jasnej Górze, odbyła się kolejna już Ogólnopolska Kongregacja Referentów Powołaniowych. Tegoroczny temat spotkania to: Duszpasterstwo powołań w perspektywie ŚDM.

    W spotkaniu w którym wziął udział Ks. Dariusz Jasuba, referent Salwatoriańskiego Ośrodka Powołań,  uczestniczyło ponad sto osób odpowiedzialnych za towarzyszenie młodym w ich życiowych wyborach. Referentom Kongregacji towarzyszył bp Marek Solarczyk z Warszawy – Pragi, delegat Episkopatu Polski ds. Powołań. Dwudniowa kongregacja rozpoczyna konkretne przygotowania do krakowskiego spotkania z papieżem w 2016 r. w Krakowie.

    Referenci powołaniowi to osoby odpowiedzialne za powołania: kapłani diecezjalni i zakonni, siostry zakonne i przedstawiciele świeckich instytutów życia konsekrowanego. Spotkania na Jasnej Górze są dla nich możliwością pogłębienia wiedzy i dzielenia się doświadczeniami. Istotnymi elementami każdej Kongregacji jest Eucharystia, a także wspólna modlitwa w intencji powołań, referaty przygotowane przez specjalistów z zakresu teologii i nauk o człowieku, panele, praca w grupach, spotkania nieformalne.

    W czasie tegorocznej kongregacji uczestnicy rozmawiali na temat znaczenia i wykorzystania Światowych Dni Młodzieży w duszpasterstwie powołań, a także nad dalszą perspektywą współpracy duszpasterzy i referentów ds. powołań. Gościem specjalnym naszego spotkania był ks. Grzegorz Suchodolski, Sekretarz Generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM w Krakowie.
    

     Światowe Dni Młodzieży przeżywane na różnych płaszczyznach są wielką szansą nie tylko dla młodych ludzi, szukających miejsca w Kościele, ale także dla tych, którzy pielęgnują powołania, uważa bp Marek Solarczyk, delegat Episkopatu ds. powołań. Zostaliśmy poprzez to dzieło Światowych Dni Młodzieży zaproszeni do szczególnego towarzyszenia młodym, a w tym towarzyszeniu zawsze się odnajduje element odkrywania powołania, umocnienia w tym wyborze; a potem trwania w nim – powiedział bp Solarczyk.

Ogólnopolskie Kongregacje Referentów Powołaniowych odbywają się dwa razy w roku. Jesienna kongregacja odpowiedzialnych za powołania odbywa się zawsze na Jasnej Górze, natomiast wiosenna w różnych miejscach znaczących religijnie, np. w Niepokalanowie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Krakowie, Licheniu czy Trzebnicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *