Rzym – Wieczne Miasto, serce chrześcijaństwa i Kościoła katolickiego, gdyż właśnie tam zginęli śmiercią męczeńską święci Apostołowie Piotr i Paweł. To Rzym, a właściwie Watykan, jest siedzibą papieża, czyli Piotra naszych czasów. Właśnie to piękne miasto było w tym roku miejscem Europejskiego Spotkania Młodych organizowanego jak co roku przez wspólnotę z Taize. W tym roku udział w spotkaniu wziął także Salwatoriański Ośrodek Powołań. Młodzi Europejczycy przebywali w Rzymie od 28 grudnia do 2 stycznia. Było to już 35. spotkanie w ramach „Pielgrzymki zaufania przez ziemię”. Więcej w rozwinięciu newsa.

GALERIA

Nasza grupa liczyła w sumie 13 osób, z czego 7 chłopaków jechało busem wraz z ks. Robertem, natomiast w drugim samochodzie jechał ks. Przemysław Marszałek wraz z grupą 3 dziewczyn z naszej parafii Brzozdowce na Ukrainie. Podróż samochodem do Rzymu była dość długa, ponieważ z postojami trwała około 20 godzin. Jednak dzięki Bogu dotarliśmy i wróciliśmy bezpiecznie. Na miejscu po 5 godzinnym oczekiwaniu zostaliśmy wreszcie przydzieleni do jednej z rzymskich parafii. Dziewczyny spały w rodzinach natomiast pozostali w większości w salce przy parafii. Samo spotkanie było naprawdę piękne i wyjątkowe, gdyż mogliśmy spotkać ponad 40 tys. młodych chrześcijan z całej Europy (w tym 12 tys. Polaków). Pięknym wydarzeniem było spotkanie z papieżem na placu św. Piotra. Podczas przemówienia papieża nie zabrakło oczywiście słów w języku polskim. Benedykt XVI powiedział do nas głębokie słowa, które niejednemu z nas zapadły w serce: “On was posyła tam, gdzie przygasa światło, abyście je nieśli innym. Tak, jesteście powołani, abyście byli małymi kagankami dla tych, którzy was otaczają.” W tym momencie Polacy podnieśli do góry lampiony a za nimi wszyscy inni. Papież zakończył pontyfikalnym błogosławieństwem a cały plac z wzniesionymi lampionami zaczął radośnie śpiewać: Magnificat anima mea Dominum!

Oprócz modlitw i spotkań, rozważania słowa Bożego w ramach spotkania, my jako grupa salwatoriańska mieliśmy także swoje konkretne cele tej pielgrzymki. Odwiedziliśmy Dom Generalny Salwatorianów i uczestniczyliśmy w Mszy w kaplicy, gdzie jest grób Sługi Bożego o. Franciszka Marii od Krzyża Jordana. Zostaliśmy bardzo ciepło i serdecznie przyjęci przez ks. Adama Tenetę SDS, przełożonego domu, który nas oprowadził i opowiedział o historii domu. Później dołączył do nas na spotkanie także ks. Generał Andrzej Urbański SDS. Z serca dziękujemy Księdzu Adamowi i Księdzu Generałowi za tak piękne przyjęcie! Czuliśmy się tam jak w swoim domu.

Wyjątkowym wydarzeniem były dla nas także uroczyste nieszpory 31 grudnia oraz Msza święta 1 stycznia w Bazylice św. Piotra, którym przewodniczył Benedykt XVI. Było to niesamowite doświadczenie dla każdego z nas. Mogliśmy dostrzec piękno liturgii poprzez wspólną modlitwę i piękne śpiewy. Na nieszpory i Mszę trzeba było mieć specjalne bilety, gdyż ilość miejsc w Bazylice była ograniczona. Te udało nam się zdobyć prosto od Gwardii Szwajcarskiej, która dzień i noc strzeże Watykanu.

Sam Rzym jak wszyscy wiedzą jest pięknym miastem i posiada wiele unikalnych zabytków, które też w miarę możliwości, korzystając z okazji staraliśmy się zobaczyć. Więcej wrażeń możemy opowiedzieć!

Wszystkim uczestnikom naszej wyprawy z serca dziękujemy i zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wyjazdu.

 

GALERIA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *