Trzeci dzień XIII Salwatoriańskiego Turnieju Piłkarskiego rozpoczął się zaskakująco. Piątkowe upały, które sięgały chwilami 33 stopni Celcjusza, od rana wydawały się już przeszłością. Kilka chmur na niebie, stawały się zapowiedział chłodniejszego dnia. To z pewnością pozytywna wiadomość dla naszych dzielnych piłkarzy, którzy w dniu tym, mieli rozegrać najważniejsze spotkania trwającego turnieju, po których wyłonieni zostać mieli mistrzowie. Jednak jak się potem okazało, radość z chłodniejszego powietrza nie trwała długo. Żar z nieba wrócił na dobre podczas rozgrywek.

Tradycyjnie dzień przywitaliśmy Psalmami na ustach, modląc się jutrznią. Tym razem Bóg powiedział do uczestników między innymi: „Nie gońcie za wielkością, lecz niech was pociąga to, co pokorne” (Rz 12, 16a). Tak! Pokora jest ważną postawą, zwłaszcza na boisku, gdzie nie można w żaden sposób lekceważyć przeciwnika. Nikt kto wchodzi na murawę stadionu jako zwycięzca, taki z niej schodzi. I wydaje się, że słowa te, niejednokrotnie podczas tego turnieju, znalazły swoje zastosowanie.

Kilka minut przed godz. 9.00, ponownie jak w dniu wczorajszym, wybrzmiał sędziowski gwizdek, oznajmujący rozpoczęcie pucharowych meczów. W pierwszej kolejności rozegrano dwa mecze, mające na celu wyłonić finalistów i zespoły walczące o trzecie i czwarte miejsce. Po nich przystąpiono do wyłonienia pozostałych miejsc, przy pomocy rzutów karnych. W tej części rozgrywek startowały trzy zespoły, które nie wyszły z grup.

I tak przedstawiają się wyniki:

Karne:
Elbląg – SOP 3:4
Sadlno – SOP 3:2
Mecze:
Dobroszyce – Krzywin Gryfiński 0:0 (karne 2:1)
Tychy – Bielsko Biała 1:0

Walkę o trzecie miejsce stoczyły zespoły Krzywin Gryfiński – Bielsko Biała. Mecz zakończył się wynikiem 1:2 dla Bielska Białej.

Finał rozegrały reprezentacje Dobroszyc i Tychów. W regulaminowym czasie gry, mecz zakończył się wynikiem 0:0. Dla bacznych obserwatorów, remis stawał się pewnością, ponieważ oba zespoły, prezentowały na boisku dość wysoki poziom. Finał rozstrzygnęły karne, które zakończyły się wynikiem 4:2 dla Dobroszyc. Tym samym rozgrywki seniorów się zakończyły.

Równolegle na drugim boisku, przez cały czas, trwały mecze rewanżowe grupy juniorskiej, które zakończyły się niemalże równo z seniorskimi.

Teraz przyszedł czas na kolejne bardzo ważne punkty programu: Eucharystię i galę rozdania nagród.

Ta pierwsza rozpoczęła się o godz. 15.00 w domowej kaplicy Domu Zakonnego Salwatorianów na Zakrzówku. W kazaniu ks. Przemysław Antoniuk powiedział do zebranych między innymi: „Drużyna Boga – czyli my ludzie ochrzczeni – otrzymaliśmy zadanie mówienia światu o Bogu. Idźcie i nauczajcie wszystkie narody. Dzisiaj zapraszam cię – mówił kaznodzieja – byś był tym, który czuje się jako zawodnik Jezusa, bo gra toczy się o najwyższą stawkę: niebo lub piekło. Naszym trenerem jest Duch Święty, a dyrektorem drużyny Jezus, nie możemy przegrać tego meczu – zakończył ks. Przemysław.

Podczas Mszy św. miał miejsce ważny gest. Otóż zgodnie z decyzją Księdza Prowincjała, ks. Antoniuk z dniem 1 lipca br., rozpocznie pracę w Mikołowie. Przyszedł więc czas na wielkie podziękowania za trzyletnią posługę dla ks. Przemysława, które zwieńczone zostały gromkimi oklaskami i życzeniami wszelkiej pomyślności na nowym polu duszpasterskiej działalności.

Bezpośrednio po Eucharystii nastąpiła gala rozdania nagród. Ogłoszeni zostali również najlepszy zawodnik turnieju i najlepszy bramkarz, zarówno w jednej, jak i w drugiej kategorii. W nagrodę za swój kunszt, zawodnicy otrzymali pamiątkową statuetkę oraz koszulkę zawodników reprezentacji, natomiast bramkarze w ramach nagrody rzeczowej otrzymali rękawice bramkarskie.

Po emocjonujących rozgrywkach, Mszy św. i gali rozdania nagród, zawodnicy w raz z opiekunami udali się na zwiedzanie miasta.

Całość dnia dzisiejszego zakończyła Adoracja Najświętszego Sakramentu. Jutro już tylko poranne modlitwy, Eucharystia i powrót zawodników do rodzinnych domów.

 

Ostateczne wyniki XIII Salwatoriańskiego Ośrodka Powołań

Juniorzy

I miejsce: Żabnica
II miejsce: Radom
III miejsce: Więciórka

Najlepszy zawodnik: Mateusz Pochopień (Żabnica)
Najlepszy bramkarz: Bartłomiej Szpak (Radom)

Seniorzy

I miejsce: Dobroszyce
II miejsce: Tychy
III miejsce: Bielsko Biała
IV miejsce: Krzywin Gryfiński
V miejsce: Sadlno
VI miejsce: Salwatoriański Ośrodek Powołań
VII miejsce: Elbląg

Najlepszy zawodnik: Artur Germanek (Tychy)
Najlepszy bramkarz: Marcel Wabik (Dobroszyce)