Celem twojego życia jest jego utrata. TAK! Strać swoje życie a zobaczysz, że zyskasz więcej niż jesteś w stanie sobie wyobrazić. Tymi słowami zwrócił się ks. Łukasz Anioł SDS do młodzieży, która w piątkowy wieczór rozpoczęła swoje rekolekcje letnie w Zakopanem. Jednak, aby te słowa nie były odebrane jako zachęta do zrobienia sobie krzywdy, duszpasterz Salwatoriańskiego Ośrodka Powołań w dalszej części homilii wyjaśnił sens swojej prowokacyjnej wypowiedzi.

Odnosząc się do ewangelii z dnia, o konieczności wyrzeczenia, do którego wzywa Jezus (Mt 16, 24 – 28), powiedział: Wielu współczesnych młodych ludzi myśli tylko o łatwym i przyjemnym życiu. Po najprostszej linii oporu, jak najmniej zasad, szybko i przyjemnie, gdyż najważniejsze w życiu jest tylko moje własne ego. Tymczasem gubimy w ten sposób cel swojego życia, skupiamy się tylko na tym, co jest tu i teraz. Jezus – podkreślił ks. Anioł – pragnie, abyśmy byli ludźmi, którzy wiedzą dokąd zmierzają. Ludźmi, którzy walczą o siebie, o swój rozwój oraz stawiają sobie wysoko życiową poprzeczkę. Nie boją się wyzwań i biorą odpowiedzialność za co dzienne wyzwania, które niekiedy mogą stać się nawet krzyżem.

Msza św., podczas której młodzież skupiona w Salwatoriańskim Ośrodku Powołań usłyszała powyższe słowa, była najważniejszym punktem pierwszego dnia rekolekcji w Zakopanem. Spotkanie to, które jest kolejnym wydarzeniem w wakacyjnej ofercie ośrodka powołań, można śmiało powiedzieć, że cieszyło się największym zainteresowaniem wśród chłopaków, zaraz po Salwatoriańskim Turnieju Piłkarskim. Chęć wzięcia udziału w nim wyraziło aż 15 osób, które w piątkowe popołudnie zawitały do Domu Zakonnego Salwatorianów.

W horarium pierwszego dnia rekolekcji znalazł się także czas na spotkanie organizacyjne i krótki wieczór w radości, który stał się okazją do zapoznania i zawiązania wspólnoty. Różnorodność miejsc z których przybyli uczestnicy oraz bogactwo osobowości pozwalają domniemywać, że będzie to bardzo wyjątkowy czas, spędzony nie tylko na skupieniu i modlitwie, ale także górskich wędrówkach, będących z pewnością sposobnością do ciekawych dysput oraz zachwytu nad pięknem górskich pejzaży.

Całość planu piątkowego dnia rekolekcji uczestnicy zwieńczyli Adoracją Najświętszego Sakramentu, wyciszając się i zawierzając ten czas Bogu, który wyznacza każdemu misję specjalną.