W dniach 26 – 28 października duszpasterze Salwatoriańskiego Ośrodka Powołań mieli okazję gościć w Węgorzewie. Wyjazd na północ naszego kraju, obfitował w wiele ciekawych i owocnych spotkań.

Już w piątkowy wieczór pierwszym wydarzeniem weekendowej wyprawy, było spotkanie z młodzieżą przygotowującą się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Odbyło się ono w parafii p. w. MB Fatimskiej i wzięło w nim udział prawie 40 osób. Spotkanie poprowadził ks. Łukasz Anioł SDS, który w słowie skierowanym do młodych, zachęcał zebranych do podjęcia w swoim życiu trzech ważnych kroków, które mogą realnie wpłynąć na przeżywanie ich wiary i doświadczenie Boga w codzienności. Pierwszym jest poznanie Jezusa Chrystusa poprzez Jego słowo, sakramenty i doświadczenie modlitwy. Drugim, który wypływa z pierwszego, jest zakochanie się w Jezusie. A kto uczyni dwa pierwsze, nie będzie miał problemu z trzecim, który prowadzi do świadczenia o tej miłości w codzienności. Spotkanie z młodzieżą przygotowującą się do przyjęcia sakramentu bierzmowania było okazją nie tylko do wysłuchania konferencji, ale przede wszystkim stało się sposobnością do nawiązania kontaktów z młodymi oraz zaproszeniem na to, co ich czekało już w sobotni poranek.

Sobota to szczególny dzień weekendowego wyjazdu. Punktualnie o godz. 10.00 w parafii p. w. Dobrego Pasterza w Węgorzewie rozpoczął się dzień skupienia. Na start spotkania wstawiło się 18 chłopaków, którzy chcieli ten dzień przeżyć trochę inaczej. W ramach przygotowanego dnia skupienia, odbyły się następujące punkty programu: Msza św., konferencja oraz Adoracja Najświętszego Sakramentu w świetle Słowa Bożego.

W homilii wygłoszonej przez ks. Łukasza Anioła SDS, młodzież usłyszała przede wszystkim mocną zachętę do tego, aby podjąć współpracę z Duchem Świętym w swojej codzienności. Współpracę, która z pewnością przyniesie niewspółmierne do oczekiwań owoce, bo każdy jak głosiło hasło spotkania: Może być mocny, a mocnym może być tylko ten, kto pozwala się Trzeciej Osobie Boskiej, prowadzić. Natomiast w konferencji, którą wygłosił ks. Łukasz Karasiński SDS, wyakcentowane zostało, że wewnętrzna moc człowieka wierzącego bierze się ze współdziałania z Duchem Świętym. Kapłan wyjaśniał zebranym, że nie wystarczy mówić o sobie, że jest się człowiekiem wierzącym, trzeba jeszcze żyć, jak osoba wierząca. Osiągnąć taki cel da się przez odpowiednie przygotowanie do sakramentu bierzmowania, a następnie przez wzmacnianie w sobie i praktykowanie darów Ducha Świętego.
Całość spotkania zwieńczona została wspólnym posiłkiem i spacerem.

Natomiast niedziela była dla duszpasterzy SOPu okazją do głoszenia Słowa Bożego w dwóch Węgorzewskich parafiach. Ewangeliczna perykopa, która przypadała tego dnia w liturgii słowa (por. Mk 10, 46b – 52), stała się okazją do wspólnego wołania mieszkańców mazurskiego miasteczka o nowe i liczne powołania kapłańskie i zakonne.

Za cały intensywny weekend wielkie dzięki należą się nie tylko Dobremu Bogu, ale również kapłanom z trzech mazurskich salwatoriańskich parafii.