W czwartek (13 czerwca), punktualnie o godz. 19.00 rozpoczął się XIII Salwatoriański Turniej Piłkarski. Siedem zespołów seniorskich i trzy zespoły juniorskie postanowiły podjąć rękawicę i powalczyć o bardzo cenne nagrody i przede wszystkim Mistrza Salwatoriańskiego Turnieju.

Zawodnicy sportowego wydarzenia przybyli do krakowskiego Domu Zakonnego Salwatorianów z następujących miejscowości: Bielska Białej, Dobroszyc, Elbląga, Krzywina Gryfińskiego, Radomia, Sadlna, Tychów oraz Żabnicy. Swoją reprezentację wystawił także Salwatoriański Ośrodek Powołań.

Przybyli zawodnicy pytani o nastrój przed turniejem i nastawienie odpowiadali, że są nastawieni pozytywnie i głównym celem ich wizyty nie jest tylko zdobycie nagród, ale przede wszystkim pragną owocnie przeżyć ten czas z Bogiem i dobrze się bawić. A jak przy okazji uda się nam wygrać, to nie będziemy z tego powodu smutni – relacjonował jeden z zawodników.

Turniej otworzyło spotkanie organizacyjne, w czasie którego nastąpiła prezentacja poszczególnych zespołów. Zawodnicy w kilku zdaniach opowiedzieli kim są oraz krótko scharakteryzowali miejsce swojego pochodzenia. Spotkanie inauguracyjne stało się tym bardziej atrakcyjne, gdyż swoją osobą zaszczycił nas piłkarz TS Wisły Kraków – Maciej Sadlok. Gość specjalny pozwalając uczestnikom Turnieju na zadawanie pytań, skrzętnie na każde z nich odpowiadał. Pytany był między innymi o karierę, co zrobić aby być dobrym zawodnikiem, jakie emocje towarzyszą w momencie występów w meczach Reprezentacji Polski. Nie zabrakło również pytań o relację do Boga i Jego miejsce w życiu zawodowego sportowca.

Zwieńczeniem pierwszego punktu programu stało się losowanie grup seniorów. Zawodnicy już tego wieczoru dowiedzieli się, z kim jutro od samego rana powalczą o medale. Po emocjonującym losowaniu wyniki okazały się następujące: Grupa A – Dobroszyce, Bielsko – Biała, Sadlno, Elbląg; Grupa B – SOP, Tychy, Krzywin Gryfiński.

Spotkanie organizacyjne, co prawda w planie dnia było pierwszym spotkaniem, to jednak nie najważniejszym. Założeniem Turnieju jest oczywiście rywalizacja sportowa, ale przede wszystkim to spotkanie, którego celem stają się zawody o wiarę w Boga. Eucharystia więc, była najważniejszym punktem czwartkowego rozpoczęcia. Mszy św. przewodniczył ks. Krzysztof Antczak – proboszcz z parafii pw. Św. Mikołaja w Sadlnie. Natomiast kazanie wygłosił ks. Łukasz Karasiński SDS, w czasie którego zwracał uwagę młodym sportowcom na to, że rozwój fizyczny i sportowy jest bardzo ważny, ale do osiągnięcia „optimum” rozwoju, trzeba zadbać także o sferę duchową. Tylko przez podejmowanie kolejnych wyzwań, przez szukanie i odkrywanie w sobie sił, możemy osiągać nowe cele i rozwijać naszą relację z Bogiem – mówił ks. Łukasz.

Pierwszy dzień XIII Salwatoriańskiego Turnieju Piłkarskiego zakończyła Adoracja Najświętszego Sakramentu, pozwalająca zawodnikom na intymną modlitwę za Turniej i we własnych intencjach oraz wyciszenie, bo od jutra walka z sobą, upałem i przeciwnikiem.